Nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2024
Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2024.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresatami Programu są:
dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Realizatorem programu będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wlkp. Więcej informacji można uzyskać w dziale Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych, ul. Żwirki i Wigury 1 (pok. 1) lub pod numer telefonu: 61 44 52 508/509.
I. INFORMACJE O PROGRAMIE
Program ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym:
1) wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta;
lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu;
lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.
Zastrzega się, iż realizator przestrzegać będzie w ramach naboru zasad pierwszeństwa wniosków wskazanych w Programie. Powiat Grodziski zastrzega sobie prawo ograniczania wymiaru godzinowego jak i okresu przyznania tych usług, celem zwiększenia ich dostępności dla wnioskodawców.
W przypadku nadmiernej ilości wniosków o tej samej wadze uniemożliwiającej przyznanie asystentury wszystkim wnioskodawcom, decydować będzie kolejność wpływu wniosków. W przypadku posiadania wolnych miejsc po zakończeniu rekrutacji w wyżej wskazanym terminie, zakłada się dalszą kwalifikację osób do udziału w programie.
W przypadku większej liczby osób zainteresowanych zostanie utworzona lista rezerwowa.
Zgłoszenie uczestnika programu w ramach naboru może zostać dokonane:
- przesyłką pocztową (decyduje data wpływu do PCPR w Grodzisku Wlkp.),
- w formie elektronicznej z wykorzystaniem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.
- osobiście w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Żwirki i Wigury 1, 62-065 Grodzisk Wielkopolski, pok nr 1, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 - 15.30.
Wnioski można składać do 11 września 2023 r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wlkp.
program Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej - edycja 2024 - do pobrania
Zgłoszenie obejmuje następujące dokumenty:
Załączniki do pobrania:
karta zgłoszenia - do pobrania
karta zakresu czynność - do pobrania
klauzula RODO - do pobrania
Oświadczenie wnioskodawcy o wyborze Asystenta - do pobrania
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!